Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-0

Τρία δοκάρια, πολλές κλασσικές ευκαιρίες, τρομερές αποκρούσεις, αλλά όχι γκολ επεφύλασσε το ντέρμπι του "Έμιρεϊτς" μεταξύ της Άρσεναλ και της Λίβερπουλ στο ντέρμπι που έριξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στην Premier League.

Άρσεναλ Λίβερπουλ

Η Άρσεναλ παρατάχθηκε χωρίς τον ανέτοιμο Περ Μέρτεζακερ και τον τραυματία Λοράν Κοσιελνί, ενώ στον αντίποδα, ο "φευγάτος" Λούκας κλήθηκε να καλύψει το κενό του τραυματία Τζόρνταν Χέντερσον και ο Ρομπέρτο Φιρμίνιο πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ως βασικός με τη φανέλα της Λίβερπουλ .

Το πρώτο ημίχρονο ήταν τρομερό, αφού η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στο μεγαλύτερο διάστημα και οι δύο αντίπαλοι έχασαν ουκ ολίγες ευκαιρίες για να προηγηθούν.

Η Λίβερπουλ μπήκε φορτσάτη στο ματς και μόλις στο 3ο λεπτό είχε δοκάρι σε εν κινήσει σουτ του Φελίπε Κουτίνιο, προτού ο Άαρον Ράμσεϊ παραβιάσει από οριακή θέση την εστία του Σιμόν Μινιολέ (ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, αλλά πιθανότατα δεν είχε δίκιο).

Ορισμένες επεμβάσεις του Φρανσίς Κοκλέν και, βέβαια, οι εντυπωσιακές αποκρούσεις του Πετρ Τσεχ δεν επέτρεψαν στους ανώτερους "κόκκινους", οι οποίοι κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και επεδίωξαν να εκμεταλλευθούν τα λάθη του Κέιλουμ Τσέιμπερς, να ανοίξουν το σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 39ο λεπτό ο Κρίστιαν Μπεντέκε δεν κατάφερε να νικήσει τον Τσέχο γκολκίπερ με εξ επαφής προσπάθεια, ενώ στο 45ο ο Κουτίνιο σούταρε, ο Τσεχ βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και την έστειλε στο αριστερό του δοκάρι.

Το γεγονός ότι η Λίβερπουλ κατέγραψε 11 τελικές και η Άρσεναλ μόλις τρεις πιστοποιεί την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, εν αντιθέσει με εκείνη του δευτέρου.

Οι "κανονιέρηδες" μετέφεραν την μπάλα στο μισό των "κόκκινων", σχεδόν κατ' αποκλειστικότητα από την αριστερή πτέρυγα και στο 60ό λεπτό άγγιξαν το γκολ, όταν το σουτ του Αλέξις Σάντσες σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μινολέ.

Η Άρσεναλ συνέχισε να δημιουργεί επικίνδυνες καταστάσεις από αριστερά και κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Μινιολέ, ενώ η Λίβερπουλ προσπάθησε -ανεπιτυχώς- να "χτυπήσει" στην κόντρα, με συνέπεια το 0-0 να παραμείνει.

Οι "κόκκινοι" πιθανότατα να αδικούνται από το μη καταλογισμό πέναλτι στο 81ο λεπτό (ο Γκάμπριελ τράβηξε τον Μπεντέκε) και στην τελευταία φάση οι "κανονιέρηδες" άγγιξαν το γκολ με τον Άλεξ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (απέκρουσε ο Μινιολέ στην αριστερή του γωνία).

Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μπεγερίν, Τσέιμπερς, Γκάμπριελ, Μονρεάλ, Κοκλέν (82' Τσάμπερλεϊν), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού (73' Γουόλκοτ).

Λίβερπουλ (4-3-3): Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Γκόμεζ, Τσαν, Λούκας (76' Ρόσιτερ), Μίλνερ, Φιρμίνιο (63' Άιμπ), Μπεντέκε, Κουτίνιο (87' Μορένο).

Η ευκαιρία του Σάντσες (70')

Η φάση που ζήτησε πέναλτι ο Μπεντέκε (81')

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Σάββατο 22 Αυγούστου 2015

14:45 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Νιούκαστλ 0-0

17:00 Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ 3-4

(48' πέν. Νομπλ, 53' Κουγιατέ, 82' Μαϊγκά - 11', 28', 79' πέν. Γουίλσον, 66' Πουχ)

15:30 Γουέστ Μπρομ - Τσέλσι 2-3

(35', 59' Μόρισον - 20' Πέδρο, 30' Ντιέγκο Κόστα, 42' Αθπιλικουέτα)

21:33
Καλωσήρθατε στο live του ντέρμπι μεταξύ της Άρσεναλ και της Λίβερπουλ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Premier League.
21:34
H ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ προέρχεται από μία ήττα και μία νίκη, ενώ εκείνη του Μπρένταν Ρότζερς κατέγραψε δύο νίκες.
21:41

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Τσέιμπερς, Γκάμπριελ, Μονρεάλ, Κοκλέν, Καθόρλα, Ράμσεϊ, Εζίλ, Σάντσες, Ζιρού.

Λίβερπουλ: Μινιολέ, Κλάιν, Σκρτελ, Λόβρεν, Γκόμεζ, Τσαν, Λούκας, Μίλνερ, Φιρμίνιο, Μπεντέκε, Κουτίνιο.
21:43
Οι γηπεδούχοι παρατάσσονται με Γκάμπριελ και Κέιλουμ Τσέιμπερς αντί για Λοράν Κοσιελνί και Περ Μέρτεζακερ στο κέντρο της άμυνας.
21:51
Βασικός για πρώτη φορά με τη φανέλα των φιλοξενούμενων ο Ρομπέρτο Φιρμίνιο, ενώ και οι Εμρέ Τσαν, Λούκας παίρνουν θέση στη μεσαία γραμμή.
21:55
Μεγάλο πλήγμα για την Άρσεναλ η απουσία του κεντρικού αμυντικού διδύμου (σ.σ. ο Περ Μέρτεζακερ είναι ανέτοιμος, ο Λοράν Κοσιελνί έχει ένα πρόβλημα στην πλάτη), ενώ στον αντίποδα ο Λούκας καλείται να καλύψει το κενό του τραυματία Τζόρνταν Χέντερσον, παρά το γεγονός ότι δεν αποκλείεται να αποχωρήσει από την Λίβερπουλ.
22:01
Σέντρα στο ματς.
22:01
Πιέζει ψηλά η Λίβερπουλ.
22:02
2ο λεπτό: Ωραία κίνηση του Τσαν, ο Μπεντέκε δεν πιάνει καλά το σουτ και η μπάλα περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσεχ.
22:03
3ο λεπτό: Ωραίο γύρισμα του καλυπτόμενου Μπεντέκε, ο Κουτίνιο σουτάρει στην κίνηση και στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
22:04
Σε καλή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος παρά την απογευματινή βροχή.
22:05
5ο λεπτό: Σέντρα του Μονρεάλ, ο Σάντσες παίρνει την κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια της Λίβερπουλ.
22:08
7ο λεπτό: O Σκρτελ και ο Μίλνερ αδρανούν εντός περιοχής, η μπάλα δεν απομακρύνεται, με συνέπεια η Λίβερπουλ να απειληθεί από το πουθενά!
22:09
8ο λεπτό: Μπαλιά του Καθόρλα, ο Ράμσεϊ παραβιάζει την εστία του Μινιολέ από νόμιμη θέση, αλλά ο βοηθός τον καταλογίζει σε θέση οφσάιντ και το 0-0 παραμένει.
22:09
9ο λεπτό: Πάνω-κάτω η μπάλα, τακουνάκι του Κουτίνιο, ο Μπεντέκε δεν σουτάρει με δύναμη και ο Τσεχ μπλοκάρει εύκολα.
22:12
Aυτή η φωτογραφία πιστοποιεί ότι τελικά η φάση του 8ου λεπτού είναι πολύ δύσκολη. Τα συμπεράσματα δικά σας...
22:15
14o λεπτό: Λάθος πάσα του Τσέιμπερς, σύγχυση στα καρέ της Άρσεναλ, ο Κουτίνιο δέχεται την κόντρα και κερδίζει κόρνερ.
22:16
Μεσούτ Εζίλ, Σάντι Καθόρλα και Άαρον Ράμσεϊ έχουν καταγράψει 95% επιτυχημένες μεταβιβάσεις.
22:21
Έντονη βροχόπτωση στο Λονδίνο.
22:23
23ο λεπτό: Mαρκάρισμα του Κοκλέν στον Μπεντέκε, ορθώς δεν καταλογίζεται παράβαση.
22:24
25ο λεπτό: O Κουτίνιο βρίσκει ωραία τον Μίλνερ, ο οποίος σουτάρει με διπλή προσπάθεια και ο Τσεχ αποκρούει σε κόρνερ.
22:24
Τρομερό ματς!
22:26
26ο λεπτό: Σουτ του Κλάιν, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει σε κόρνερ.
22:27
Η Λίβερπουλ εκτελεί κόρνερ με πάσα, παρά το γεγονός ότι η άμυνα της Άρσεναλ δεν έχει και τα πιο ψηλά κορμιά.
22:28
Διεκδίκηση της μπάλας μεταξύ του Ζιρού και του Μίλνερ
22:29
Η Λίβερπουλ κυκλοφορεί την μπάλα και η Άρσεναλ αμύνεται σωστά.
22:30
Τώρα η μπάλα αλλάζει πόδια.
22:30
Εκπληκτικό το πρώτο ημίωρο.
22:33
33ο λεπτό: O Γκάμπριελ εκμεταλλεύεται τη σωματοδομή του για να ανακόψει την πορεία του Κουτίνιο προς την αντίπαλη εστία.
22:34
Οφσάιντ: 3-3
22:38
Πιο συχνές οι προωθήσεις του Γκόμεζ στα τελευταία λεπτά.
22:39
39ο λεπτό: Ο Φιρμίνιο δίνει αριστερά στον Κουτίνιο, εκείνος γυρίζει στο δεύτερο δοκάρι, ο Μπεντέκε κάνει την προβολή και ο Τσεχ αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Τεράστια ευκαιρία για την Λίβερπουλ!
22:41
40ό λεπτό: Σουτ του Φιρμίνιο, ο Τσεχ καταγράφει ακόμα μία σπουδαία απόκρουση.
22:45
45ο λεπτό: Ο Κουτίνιο σουτάρει με το δεξί, ο Τσεχ βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και τη στέλνει στο αριστερό δοκάρι!
23:06
Εμφανώς ανεβασμένη η Άρσεναλ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους.
23:11
Οι "κανονιέρηδες" επιτίθενται κατά βάση από αριστερά.
23:16
60ό λεπτό: O Kαθόρλα βρίσκει τον Ζιρού, εκείνος γυρίζει με τη μία στον Σάντσες, ο οποίος σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Μινιολέ!
23:17
Κατοχή: 68%-32%
23:17
61ο λεπτό: Συρτό σουτ του Κουτίνιο, ο Τσεχ μπλοκάρει.
23:17
61ο λεπτό: Aχρείαστο φάουλ του Σκρτελ στον Σάντσες, σωστή η πρώτη κίτρινη στο ματς.
23:19
63ο λεπτό: O Άιμπ στη θέση του Φιρμίνιο.
23:21
65o λεπτό: Kίτρινη στον Γκάμπριελ για φάουλ στον Μπεντέκε. Σωστή η απόφαση.
23:22
67ο λεπτό: Kίτρινη στον Τσαν.
23:26
70ό λεπτό: O Zιρού απέναντι στον Μινιολέ, σουτάρει εκτός ισορροπίας επειδή ο Λόβρεν του καταφέρνει ένα... σπρωξιματάκι, ο Μινιολέ αποκρούει σε κόρνερ. Πολύ καλή ευκαιρία για την Άρσεναλ, δεν υπάρχει πέναλτι.
23:27
71ο λεπτό: Σουτ του Μίλνερ, ο Τσεχ μπλοκάρει.
23:28
72ο λεπτό: Ψηλοκρεμαστό, φαλτσαριστό σουτ του Ράμσεϊ, ο Μινιολέ μπλοκάρει.
23:28
73ο λεπτό: O Mπεντέκε προτιμά να σουτάρει αντί να πασάρει αριστερά στον Κουτίνιο και αστοχεί.
23:29
73ο λεπτό: O Γουόλκοτ στη θέση του Ζιρού.
23:31
76ο λεπτό: O Ρόσιτερ στη θέση του Λούκας.
23:32
Ο Tζόρνταν Ρόσιτερ πραγματοποιεί το ντεμπούτο του στην Premier League με τη φανέλα της Λίβερπουλ.
23:35
79ο λεπτό: Κίτρινη στον Γκόμεζ.
23:37
81ο λεπτό: Καλή προσπάθεια και σουτ του Κουτίνιο από αριστερά, ο Τσεχ αποκρούει.
23:38
82ο λεπτό: O Τσάμπερλεϊν στη θέση του Κοκλέν.
23:39
Στην εξέλιξη της φάσης του 81ου λεπτού, οι "κόκκινοι" ζήτησαν πέναλτι.
23:39
83ο λεπτό: Μακρινό σουτ του Ράμσεϊ, η μπάλα βρίσκει στον Λόβρεν και αλλάζει πορεία, ο Μινιολέ μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.
23:40
84ο λεπτό: Κούρσα και γύρισμα του Τσάμπερλεϊν από δεξιά, ο Σκρτελ παραλίγο να βάλει αυτογκόλ!
23:40
85ο λεπτό: O Tσάμπερλεϊν επιχειρεί νέο σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα άουτ.
23:41
85ο λεπτό: Kίτρινη στον Μινιολέ για καθυστέρηση.
23:41
Πολλά λάθη ο Άιμπ.
23:42
Διακοπή λόγω τραυματισμού του Τσέιμπερς.
23:42
Συνέχεια στο ματς.
23:43
87ο λεπτό: O Moρένο στη θέση του Κουτίνιο.
23:43
Ο Ρότζερς κλείνει τις αλλαγές του, προσπαθώντας να διαφυλάξει την ισοπαλία.
23:44
Ο Τσάμπερλεϊν έχει δώσει πνοή στην Άρσεναλ από τη στιγμή που μπήκε.
23:45
Ο Σκρτελ, από την πλευρά του, έχει κάνει μερικές σπουδαίες επεμβάσεις στα τελευταία λεπτά.
23:46
Πολλά λάθη εκατέρωθεν, απόρροια και της κόπωσης.
23:48
Το ριπλέι δείχνει ότι πιθανότατα να υπάρχει πέναλτι στη φάση του 81ου λεπτού υπέρ της Λίβερπουλ. Ο Γκάμπριελ τράβηξε τον Μπεντέκε.