Ο Ιμπραχίμοβιτς έστειλε στο Euro τη Σουηδία, πρόκριση και για Ουκρανία

Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς πήρε από το... χέρι τη Σουηδία και με δύο υπέροχα γκολ (2-2 με Δανία) την έστειλε στην τελική φάση του Euro 2016. Η Ουκρανία αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 με τη Σλοβενία και πήρε την πρόκριση χάρη στο 2-0 του πρώτου αγώνα.

Η Δανία μπήκε πιο επιθετικά στην αναμέτρηση, καθώς χρειαζόταν ένα γκολ για να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά του Euro 2016. Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Κιμ Σέλστρεμ θα μπορούσε να αποβεί μοιραίος για την ομάδα του, αφού, ύστερα από άτσαλο διώξιμο η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Αντρέας Ίσακσον.

Οι Δανοί είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα, η Σουηδία πήρε το προβάδισμα με γυριστό σουτ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Σέλστρεμ. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ και βρέθηκαν κοντά στο 0-2 στο 27', αλλά ο Κάσμπερ Σμάιχελ απέκρουσε την μπάλα με τα πόδια σε τετ α τετ με τον Ιμπραχίμοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, όμως γι' ακόμη μία φορά μίλησε η κλάση του "Ίμπρα", ο οποίος στο 76' με τρομερή εκτέλεση φάουλ "καθάρισε" την υπόθεση πρόκριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Δανοί κατάφεραν να φθάσουν στην ισοφάριση, με σκόρερ τους Γιουσούφ Πόουλσεν (82') και Γιανίκ Βέστεργκααρντ (91'), αλλά ήταν πλέον... αργά.

Δανία (4-2-3-1):Σμάιχελ, Κίερ, Άγκερ, Ντούρμισι (84' Βέστεργκααρντ), Γιάκομπσεν, Έρικσεν, Ντιλέινι (46' Κρον Ντέλι), Χέιμπιεργκ, Γ. Πόουλσεν, Μπέντνερ (60' Ράσμουσεν).
Σουηδία (4-4-2):Ίσακσον, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Ε. Γιόχανσον, Μπένγκτσον (86' Όλσον), Φόρσμπεργκ, Σ. Λάρσον (81' Χίλιεμαρκ), Λεβίτσκι, Σέλστρεμ (69' Σέλστρεμ), Ιμπραχίμοβιτς, Μπεργκ.

Σλοβενία - Ουκρανία 1-1

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τη Σλοβενία, η οποία ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Μπόστιαν Σέζαρ. Οι παίκτες του Σρέτσκο Κάτανετς χρειάζονταν ακόμη ένα γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και το κυνήγησαν, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Πιατόφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ουκρανία κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα έχοντας για "κινητήριο μοχλό" τον Γέβγεν Κονοπλιάνκα. Σε δύο περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά αρχικά ο Ντένις Γκαρμάς και στη συνέχεια ο Γιάροσλαβ Ρακίτσκι, δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Χαντάνοβιτς.

Όσο περνούσε η ώρα ο εκνευρισμός γινόταν όλο κι εντονότερος στο "στρατόπεδο" της Σλοβενίας, καθώς οι Ουκρανοί είχαν κλείσει τους χώρους και δεν άφηναν περιθώρια αισιοδοξίας. Αποτέλεσμα του εκνευρισμού ήταν ο Μπρέτσκο να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Κονοπλιάνκα στις καθυστερήσεις. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 97' ο Γιαρμολένκο προ κενής εστίας έφερε το ματς στα ίσα και έβαλε "ταφόπλακα" στα όνειρα των Σλοβένων.

Σλοβενία (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σέζαρ, Ίλιτς, Τζόκιτς, Μπίρσα (80' Λαζάρεβιτς), Πέτσνικ (67' Ίλιτσιτς), Καμπλ, Κριν, Νοβάκοβιτς, Μπέζιακ (68' Λιουμπίγιανκιτς).

Ουκρανία (4-5-1): Πιατόφ, Κατσερίντι, Σεβτσούκ, Φεντέτσκι, Ρακίτσκι, Στεπανένκο, Κονοπλιάνκα (90' Τίμοτσουκ), Σίντορτσουκ (61΄Γκαρμάς), Ριμπάλκα, Γιαρμολένκο, Σελέζνιοφ (80' Κράβετς).

Σουηδία - Δανία 2-1

(45' Φόρσμπεργκ, 50' (πεν.) Ιμπραχίμοβιτς - 80' Γιόργκενσεν)

Επαναληπτικοί

Ουγγαρία - Νορβηγία 2-1

(14' Πρίσκιν, 83' (αυτ.) Χένρικσεν - 87' Χένρικσεν)

Ιρλανδία - Βοσνία 2-0

(24' πεν, 70' Γουόλτερς)

Δανία - Σουηδία 2-2

(82' Πόουλσεν, 91' Βέστεργκααρντ - 19', 76' Ιμπραχίμοβιτς)

(11' Σέζαρ - 90 +7' Γιαρμολένκο)

Το live των αναμετρήσεων

21:17
Καλησπέρα. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη των αγώνων Δανία - Σουηδία και Σλοβενία - Ουκρανία στο πλαίσιο των μπαράζ του Euro 2016.
21:18
Σήμερα θα γίνουν γνωστές οι δύο ομάδες που θα πάρουν τα τελευταία εισιτήρια για την τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το οποίο θα λάβει χώρα στα γήπεδα της Γαλλίας.
21:20
Η Ουγγαρία κι η Ιρλανδία είναι οι άλλες δύο ομάδες που πανηγύρισαν την πρόκριση μέσω των μπαράζ.
21:22
Ας δούμε τις συνθέσεις των αγώνων:

Σλοβενία (4-3-1-2): Χαντάνοβιτς, Μπρέτσκο, Σέζαρ, Ίλιτς, Τζόκιτς, Μπίρσα, Πέτσνικ, Καμπλ, Κριν, Νοβάκοβιτς, Μπέζιακ.
Ουκρανία (4-5-1): Πιατόφ, Κατσερίντι, Σεβτσούκ, Φεντέτσκι, Ρακίτσκι, Στεπανένκο, Κονοπλιάνκα, Σίντορτσουκ, Ριμπάλκα, Γιαρμολένκο, Σελέζνιοφ.

Δανία (4-2-3-1): Σμάιχελ, Κίερ, Άγκερ, Ντούρμισι, Γιάκομπσεν, Έρικσεν, Ντιλέινι, Χέιμπιεργκ, Γ. Πόουλσεν, Μπέντνερ.
Σουηδία (4-4-2): Ίσακσον, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Ε. Γιόχανσον, Μπένγκτσον, Φόρσμπεργκ, Σ. Λάρσον, Λεβίτσκι, Σέλστρεμ, Ιμπραχίμοβιτς, Μπεργκ.

21:26
Τα αποδυτήρια της Δανίας:
21:27
Μία πανοραμική άποψη του γηπέδου της Κοπεγχάγης.
21:28
Να θυμίσουμε πως στις πρώτες αναμετρήσεις η Σουηδία είχε επιβληθεί με 2-1 της Δανίας, ενώ οι Ουκρανοί είχαν νικήσει με 2-0 τους Σλοβένους.
21:28
H διάταξη της Σλοβενίας:
21:29
Η διάταξη της Δανίας:
21:29
O Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς θα έχει στο πλευρό του τον Μάρκους Μπεργκ.
21:30
Η άφιξη του "Ίμπρα" στο γήπεδο.
21:32
Ένας παλιός γνώριμος κάθεται στον πάγκο της Σλοβενίας. Ο λόγος για τον πρώην προπονητή του Ολυμπιακού, Σρέτσκο Κάτανετς.
21:38

21:40
Οι ομάδες εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

21:40
Ανάκρουση των εθνικών ύμνων.
21:44
Χειραψία μεταξύ των Άγκερ και Ιμπραχίμοβιτς.
21:44
Ενός λεπτού σιγή στην μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στο Παρίσι.
21:46
1' Έναρξη των αναμετρήσεων.
21:52
Οι Δανοί έχουν την υπεροχή στα πρώτα λεπτά κόντρα στη Σουηδία, όπως κι οι Σλοβένοι απέναντι στους Ουκρανούς.
21:54
8' ΔΟΚΑΡΙ για τους Δανούς! Ο Σέλστεμ έστειλε, άθελά του, την μπάλα με προβολή στο οριζόντιο δοκάρι του Ίσακσον!
21:57
11' ΓΚΟΛ! 1-0 η Σλοβενία με κοντινή κεφαλιά του Μπόστιαν Σέζαρ!
21:59
Ο Πιατόφ απέκρουσε ασταθώς, το σουτ που επιχείρησε ο Νοβάκοβιτς κόντραρε στον Φεντέτσκι κι ο Σέζαρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Σλοβενία!
21:59
14' Καλή στιγμή για τη Δανία! Ο Πόουλσεν έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ίσακσον!
22:04
19' ΓΚΟΛ για τη Σουηδία! Ο Σέλστρεμ εκτέλεσε το κόρνερ κι ο Ιμπραχίμοβιτς με γυριστό σουτ την κίνηση έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του!
22:10
To 1-0 της Σλοβενίας:
22:11
To 0-1 της Σουηδίας:
22:12
H στιγμή που ο Σέζαρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
22:13
27' Μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Ιμπραχίμοβιτς βρέθηκε απέναντι στον Σμάιχελ, αλλά ο Δανός γκολκίπερ του αρνήθηκε το γκολ, διώχνοντας την μπάλα με τα πόδια!
22:16
31' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Έρικσεν, έδιωξε σε κόρνερ ο Ίσακσον!
22:17
31' Σλοβενία - Ουκρανία: Σουτ του Κονοπλιάνκα μέσα από την μεγάλη περιοχή, ψηλά άουτ.
22:18
Ο άσος της Σεβίλλης είναι η μεγαλύτερη απειλή για την άμυνα της Σλοβενίας.
22:22
36' Κεφαλιά του Ιμπραχίμοβιτς, μπλόκαρε ο Σμάιχελ.
22:23
Αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα στο Σλοβενία - Ουκρανία.
22:25
40' Παραλίγο αυτογκόλ για τη Δανία! Ο Ιμπραχίμοβιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Άγκερ στη προσπάθεια να διώξει έκανε "στραβοκλωτσιά", αλλά η μπάλα του έκανε το... χατήρι και πέρασε πάνω από την εστία του Σμάιχελ.
22:29
Σλοβενία - Ουκρανία: 42' Ωραία ενέργεια και σουτ του Πέτσνικ, έδιωξε με γροθιές ο Πιατόφ!
22:32
Κοντράστ συναισθημάτων.
22:32
45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Δανία. Η Σουηδία πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 0-1.
22:33
45 +2' Τέλος πρώτου πρώτου και στη Σλοβενία. Μπροστά οι γηπεδούχοι με 1-0.
22:47
46' Αλλαγή για τη Δανία. Ο Κρον Ντέλι στη θέση του Ντιλέινι.
22:47
46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου στη Κοπεγχάγη.
22:49
46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου και στο Σλοβενία - Ουκρανία.
22:51
Χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση μέχρι στιγμής στο δεύτερο μέρος.
22:54
52' Σουτ του Χέιμπιεργκ, πάνω από την εστία του Ίσακσον.
22:57
Φάση από το Σλοβενία - Ουκρανία.
23:02
60' Αλλαγή για τη Δανία. Ο Μπέντνερ εκτός, ο Ράσμουσεν εντός.
23:04
Πιέζει η Δανία για το γκολ προκείμενου να επιστρέψει στη διεκδίκηση της πρόκρισης.
23:05
61' Αλλαγή για την Ουκρανία. Ο Γκάρμας στη θέση του Σίντορτσουκ.
23:10
67' Αλλαγή για τη Σλοβενία. Ο Ίλισιτς εντός, ο Πέτσνικ εκτός.
23:11
69' Αλλαγή για τη Σουηδία. Ο Σβένσον στη θέση του Σέλστρεμ.
23:12
68' Αλλαγή για τη Σλοβενία. Ο Μπέζιακ περνάει εκτός και στη θέση του μπαίνει ο Λιουμπίγιανκιτς.
23:12

23:14
72' Τεράστια ευκαιρία για τη Δανία! Ο Γιόχανσον έδιωξε άτσαλα πάνω στον Έρικσεν, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα και πέρασε κόρνερ!
23:17
73' Όμορφο φαλτσαριστό σουτ του Ρακίτσκι, η μπάλα πάνω από την εστία του Χαντάνοβιτς.
23:18
76' ΓΚΟΛ! 2-0 η Σουηδία με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς!
23:22
80' Σέντρα του Ιμπραχίμοβιτς από αριστερά, ο Μπεργκ έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σμάιχελ.
23:22
81' Αλλαγή για τη Σουηδία. Ο Χίλιεμαρκ στη θέση του Λάρσον.
23:23
82' ΓΚΟΛ! Μειώνει η Δανία με κεφαλιά του Πόουλσεν!
23:24
80' Αλλαγή για τη Σλοβενία. Ο Λαζάρεβιτς στη θέση του Μπίρσα.
23:25
80' Αλλαγή για την Ουκρανία. Ο Κράβετς εντός, ο Σελέζνιοφ εκτός.
23:25
84' Αλλαγή για τη Δανία. Ο Βέστεργκααρντ στη θέση του Ντουρμισί.
23:28
86' Ο Ράσμουσεν διαμαρτύρεται σωστά για πέναλτι σε τράβηγμα του Γκράνκβιστ.
23:28
87' Αλλαγή για τη Σουηδία. Ο Όλσον στη θέση του Μπένγκτσον.
23:32
91' ΓΚΟΛ! Η Δανία ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά του νεοεισελθόντα Βέστεργκααρντ!
23:36
93' Τέλος του αγώνα. Η Σουηδία προκρίνεται στην τελική φάση του Euro 2016, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς!
23:37
93' KOKKINH κάρτα στον Μπρέτσκο, με 10 παίκτες η Σλοβενία!
23:41
97' ΓΚΟΛ! Η Ουκρανία με τον Γιαρμολένκο κάνει 1-1 και "σφραγίζει" την πρόκριση!
23:42
97' Τέλος του αγώνα. Σλοβενία - Ουκρανία 1-1.